Mistrovství světa Tornád - titul v mixech

Zpráva z Mistrovství světa Tornád 28.8.-5.9.2017

Mistrovství světa na katamaránu Tornádo se v Řecku ve dnech 28.8.-5.9.2017 zúčastnilo 23 posádek z deseti zemí - (AUS,BUL,CZE,ESP,GBR,GER,GRE,ITA,NZL,POL). Rozjížďky byly startovány v zálivu středozemního moře před historickým městem Thessaloniki, o organizaci se skvěle postaral místní klub. Zvolená lokalita slibovala teplé, slunečné počasí, stálý střední vítr, moře bez větších vln.  Českou flotilu reprezentovala posádka  CZE 62 – Zdeněk Pavliš/Michaela Pavlišová a na lodi POL 600 – Dominika Haltmarová, která pomohla na kosatce polskému kormidelníkovi Zbigniewu Piekarskému. Odjelo se  celkem devět z deseti plánovaných rozjížděk s jedním škrtem a jedna tréninková rozjížďka. A jak to dopadlo?
Pro naší posádku velice dobře. Celkové 7. místo a titul Mistrů světa v kategorii mix !!

Průběh mistrovství popisuje kormidelník Zdeněk Pavliš:

Před světovým šampionátem jsme se s bratrem ve stejné lokalitě zúčastnili řeckého mistrovství, odjeli tři rozjížďky a s dojezdy 3,5,9 se ujistili, že loď máme dobře nastavenou. Před závodem jsme s Míšou trénovali  další dva dny společně s ostatními zúčastněnými týmy a startovali v oficiální tréninkové rozjížďce, ve které jsme obsadili slibné 6. místo. Závod mistrovství světa jsme zahájili po výborném startu a ve stálém slabším větru 5. místem. Při druhém startu prvního dne nám taktika jízdy středem nevyšla, levá strana startovního pole získala velký náskok. Špatně rozjetou rozjížďku se nám podařilo postupně sjet a nakonec jsme brali pro nás cenné 10. místo. Ukázalo se, že v odpoledním větru to pojede pouze v levé části rozlehlé zátoky. To platilo i v dalších dvou dnech. Vítr postupně sílil a dosti pulsoval. Začaly se tvořit krátké vlny, které se nám  při dlouhých stoupačkách nedařilo optimálně projíždět. Starty se vedly,přišly však  technické problémy s výtahem genakru. Nejprve se nám výtah zaklínil do úchytu vantů na stěžni, Míša se nadřela a manévry u bojek byly pomalé. Dojezdy 11. a 11. ve druhém dnu byly odrazem této situace. Třetí den ráno jsme problém s výtahem odstranili a preventivně jsme vyměnili i výtah předního lemu genakru. To byla ale chyba. Použité lano ve spinlocku prokluzovalo, museli jsme improvizovat. Výtah jsme zasekávali do záseku na palubě, který ale obrovské zatížení nevydržel a rozlomil se. Nakonec jsme museli výtah omotávat kolem torza záseku a držet v ruce. K tomu se nám utrhla přední hrazda na pravoboku. Rozjížďky toho dne byly ztraceny a šlo nám pouze o dojetí v limitu. Dojezdy 14. a 19. pro nás znamenaly propad v pořadí do druhé desítky a v boji v kategorii mix pokles na čtvrté místo. Rezervní den jsme využili k regeneraci a opravě lodi. Na poslední dva dny mistrovství se podmínky změnily. Vítr se otočil a zesílil. Hodně směrově přeskakoval, tvořily se poryvy. Vlny nešly z moře, podmínky celkově dosti divoké. To nám vyhovovalo. Dokázali jsme se v poli zorientovat a i defekty naštěstí žádné nebyly. Loď nám jela a my se 9. a 4. místem čtvrtého závodního dne dostali zpět do popředí a získali možnost bojovat o titul.  Naopak podmínky nevyhovovaly polsko/české posádce, kormidelník navíc onemocněl a s dojezdy ve druhé desítce spolu s převrácením a nedojetím znamenaly pro zatím skvěle jedoucí dvojici pád a odstup z boje o některou z medailí. Poslední den přišla větrná loterie. Komise dlouho nedokázala postavit trať, časově se stihla pouze jedna rozjížďka. Do té jsme nastupovali s dvoubodovým náskokem před ostatními čtyřmi pronásledovateli. Závod byl odstartován až po dvou dlouhých hodinách čekání a čtyřech nezdařených pokusech. My jsme dobře odstartovali, ale při první stoupačce jsme nemohli najít správný rytmus a postupně se propadali v pořadí.  Do dalšího kola jsme točili kolem 15. místa a sen o dobrém umístění se rozplýval.  V dalším průběhu rozjížďky nám přišla na pomoc štěstěna. Každá změna podmínek přicházela nečekaně, soupeři ztráceli, my získávali. V posledním kole jsme se probojovali vpřed, zajeli 7. místo a mohli se v cíli radovat z celkového 7. místa a titulu v mixech.

Závod byl zorganizován velmi dobře. Zázemí klubu, perfektní práce rozhodčích i celé skupiny sehraného organizačního týmu, doprovodný program na vysoké společenské úrovni. Toto vše přispělo k důstojnému vyvrcholení oslav 50. výročí vzniku lodní třídy Tornádo. Třídou prošly za ta léta jachtařské legendy. Dlouhá léta byla součástí olympijského programu.  Je nám velkým potěšením, že i naše jména přibydou po tomto mistrovství do v historických záznamů mezinárodní třídy Tornádo.

Výsledky Mistrovství světa ve třídě Tornado:

Pořadí OPEN: (23 lodí)
1. místo  - GRE 1    Iordanis Paschalidis/Petros Konstantinidis ……                9b.
2. místo  - GRE 11    Nikolaos Mavros/Alexandros Tagaropoulos ……          17b.
3. místo  - GER 14    Bob Baier/Marc Baier………………………….……         27b.
….
7. místo – CZE 62     Zdeněk Pavliš/Michaela Pavlišová ………..…….           71b.
12. místo – POL 600   Zbigniew Piekarski/Dominika Haltmarová ..…….           90b.

Pořadí MIX: (10 lodí)
1. místo  -  CZE 62   Zdeněk Pavliš/Michaela Pavlišová     ……………….        71b.
2. místo  - GER 211  Jurgen Jentsch/Sarah Jentsch……………………..         77b.